Ohlédnutí - řezbářský kurz 20.6 - 26.6. 2016

Ohlédnutí - řezbářský kurz 20.6 - 26.6. 2016

Jak to vše začalo

 

V neděli 19. června do Prahy přijeli účastníci řezbářského kurzu. Na kurz se nám přihlásili dva nadšenci do řezbařiny s cílem vyřezat si loutku. Ubytovali jsme je přímo v domě, kde probíhal workshop. 


A v pondělí ráno vše začalo..


Nejdřív bylo potřeba si ujasnit, jaké loutky se budou dělat. Každý z účastníků už přijel s nápadem, co by chtěl vyřezat a dopoledne si s naším řezbářem, Martinem Růžičkou pověděli, jak budou příští týden postupovat.



Potom se vyrobil model hlavičky, podle které se pak vyřezávala hlava ze dřeva. Modelování je od vyřezávání naprosto odlišné. Při modelování hmotu libovolně přidáváme a odebíráme, zatímco u vyřezávání můžeme jen ubírat. Proto je dobré mít vedle sebe model hlavy, abychom si dobře uvědomili, kolik hmoty kde máme odebrat.



A pak se jen řezalo a vyřezávalo. Malovalo a brousilo. Začalo se hlavou, pokračovalo rukama a trupem. nohy přišly až na konec.



Odpočinek

Protože týden práce v kuse je velice náročný a namalované loutky musí schnout, rozhodli jsme se zpestřit kurz návštěvou loutkového divadla v Plzni. Shlédli jsme představení a pak nás herci provedli zákulisím a ukázali nám, jak probíhá výroba kulis a představili nám loutky, se kterými v divadle hrají.

 

Večer jsme vzali naše nové řezbáře na koncert jejich mentora a učitele Martina Růžičky. 

 

Závěr

 

Po vydatném odpočinku se účastníci našeho kurzu vrhli do závěrečné kompletace loutky. Všechny části těla dali dohromady a loutku navázali.

 

Výsledkem jsou dvě nádherné loutky, které si naši noví řezbáři odvezli domů jako nezapomenutelný suvenýr.




A co se bude dít dál?

 

Výsledky prvního workshopu jsme byli natolik nadšeni, že jsme se rozhodli neotálet a dát znovu možnost novým budoucím loutkářům. 

 

A kdy?

Další workshop bude probíhat v září a to konkrétně od 19.9. do 25.9. 2016



Pin it